Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/pablog/domains/seo.pablog.eu/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/pablog/domains/seo.pablog.eu/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571
Zestawienie wskaźników powinno być zatem sporządzane za okresy co najmniej dwóch kolejnych lat. Wskaźniki powinny być także porównywane z tymi jakie osiągnięte były poprzez inne, podobne korporacji działające w danej branży, a także ze wskaźnikami uznanymi przez naukę i praktykę za wzorcowe. W naszym blogu opisujemy prace analizujące sprawozdania finansowe.
Warto jednak zauważyć, że w analizie wskaźnikowej istnieje możliwość użycia znacznej ilości wskaźników, które na tyle odróżniają się od siebie zarówno treścią ekonomiczną jak i znaczeniem zawieranych treści, że ich przydatność w sferze zarządzania przedsiębiorstwem jest w każdej sytuacji duża. Co więcej należy zauważyć, że kilka wskaźników jest opartych na podobnych składnikach i odznacza ten sam teren zjawisk finansowych, co w dodatku powoduje sposobność szybkiej weryfikacji informacji.
Analiza działalności przedsiębiorstwa dokonana w oparciu o takie raporty finansowe jak bilans i rachunek zysków i strat jest bez wątpienia to źródło wielu informacji zwłaszcza o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jest ona dotknięta niemniej główną wadą – wszelkie dane jakie można zaczerpnąć z bilansu i rachunku wyników dotyczą danych z przeszłości, bilans jest fotografią firmy na dany dzień – na dany dzień w zeszłym roku, w zeszłym kwartale.
Warto zaznaczyć, że użyteczność analizy ekonomicznej jest tym większa im bardziej rzetelne i dokładne jest agregowanie odpowiednich danych finansowo – księgowych. Dokonywane jest to w postaci szeregu rejestrów pozwalających na wyliczanie wskaźników (przybliżone) bez konieczności nadzieja na moment sporządzenia bilansu. Aktualnie sposobność takiego szybkiego przeprowadzenia analizy poszczególnych wskaźników jest najbardziej przydatna w biznesie.
W naszym blogu przedstawiono analizę wstępną oraz dodatkowo wskaźnikową. Ostatnia z części poświęcona jest analizie danych inwestycyjnych wykazanych w sprawozdaniach, ocenie ich struktury, dynamiki rozwoju, podpartej omówionymi uprzednio wskaźnikami majątkowymi. Sprawozdania finansowe przykładowej spółki wraz z wyliczeniem wskaźników struktury, a ponadto dynamiki były przedstawione w naszym finansowym blogu.