Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/pablog/domains/seo.pablog.eu/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/pablog/domains/seo.pablog.eu/public_html/wp-includes/plugin.php on line 571
Artykuły na wszystkie możliwe tematy

Zakładając własną firmę, zastanawiamy się  gdzie założyć konto firmowe? Okazuje się jednak, że nie tylko nie jest to konieczne, ale również dość kosztowne. Do transakcji nie przekraczających wartości 15 000 euro  wystarczy nam zwykły rachunek osobisty.
Konieczność założenia osobnego rachunku dla firmy nakłada na przedsiębiorców ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie w art. 22 jasno określono, że wartość transakcji musi przekroczyć wspomnianą powyżej sumę, a drugą stroną transakcji jest również przedsiębiorca. Przy czym ustawa o ordynacji podatkowej ustala, w art. 61, że jeśli działamy na podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a jest to najczęściej wybierana forma rozliczeń w przypadku małych firm to formą rozliczeń podatkowych działalności musi być polecenie przelewu.

Czy warto założyć rachunek firmowy?

Większość firmowych kont jest droższa od normalnych rachunków osobistych. Banki zazwyczaj pobierają prowizje od przelewów do ZUS’u i Urzędu Skarbowego ustanawiają opłaty za prowadzenie rachunków firmowych, które mogą oscylować między kilku a kilkunastu złotymi miesięcznie. W skali roku uzbiera się nam w ten sposób naprawdę pokaźna kwota. Natomiast gro kont osobistych, zwłaszcza internetowych, pozwala nam na dokonywanie przelewów za darmo, a warunki prowadzenia rachunku tak, by był całkowicie darmowy, nie są zbyt wygórowane.

Porównując różnice między opłatami za konta firmowe i osobiste natychmiast widzimy, że najlepszą ofertą dla prowadzenia działalności są konta osobiste. Trzeba jednak zauważyć, że większość banków nie pozwala na taką możliwość, wyraźnie zaznaczając w regulaminach, że konta osobistego nie można wykorzystywać do rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą. Tak jest m. in. w Getin Banku i w Nordea Banku. Co więcej, wiele banków oferuje  znacznie droższe konta firmowe, niż przykłady tu przytoczone, czyli konta osobiste są zdecydowanie bardziej opłacalne . Czy jednak zawsze możemy z niego korzystać w rozliczeniach z urzędami?

Konto firmowe może okazać się konieczne

Choć rachunek osobisty z pewnością wystarczyłby nam do obsługi finansowej niewielkiej firmy, sytuacja nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Bo prawo swoje, a praktyka swoje. Przykładem może być zwrot podatku VAT i interpretacja (nr PP/443-60-1/07) wydana w 2007 r. przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Urząd uznał w niej, że zwrot VAT może zostać dokonany tylko na konto firmowe. Jedynie podatek dochodowy może być zwracany na konto osobiste. Często jednak urzędy nie robią problemu i zwracają VAT na konta osobiste, niemniej nie znaczy to, że są do tego zobligowane.

Problemem są również regulaminy niektórych banków (np. § 3 pkt. 3 regulaminu kont mBanku), które zabraniają prowadzenia rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą z rachunku osobistego. Powoduje to, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, albo płacić za rachunek firmowy, albo szukać innego banku.

Opłaty za rachunek bankowy jest kosztem prowadzenia działalności gospodarczej, ale przy niedużej firmie, która liczy każdą złotówkę, może się okazać, że i tak będą to bardzo wysokie koszty, nawet wliczenie ich w koszt uzyskania przychodu nie będzie wystarczającą rekompensatą.

Co robić?

Ten artykuł nie rozstrzyga wszystkich kwestii związanych z zaletami i wadami prowadzenia oddzielnego konta firmowego. Pokazuje jedynie niektóre pułapki, które czekają na przedsiębiorcę, jeśli zamierza używać do prowadzenia działalności konta osobistego oraz wskazuje koszty, z którymi będziemy musieli się liczyć przy posiadaniu rachunku firmowego. Z pewnością zdecydowanie mniej problemów spotka nas przy używaniu konta firmowego, choć taniej jest używać na rzecz działalności konta osobistego.

Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie konta firmowego, przyjrzyjmy się uważnie ofertom poszczególnych banków. Istnieją i takie, które nie będą nas kosztowały ani złotówki przy umiejętnym korzystaniu z rachunku. Przykładem takich ofert może być pakiet “Firma To Ja” Idea Banku, rachunek bieżący FM Banku i pakiet “Meritum Bez Granic” Meritum Banku. Przyjrzyjmy się także aktualnym rankingom kont dla firm oraz używajmy porównywarek finansowych, podając przewidywane parametry użytkowania rachunku.

Jeżeli uznamy, że do rozliczeń firmowych wystarczy nam rachunek osobisty, uważnie przeczytajmy regulamin konta. Może się okazać, że aktualnie posiadany ROR nie pozwoli nam na przelewy do ZUS’u i Urzędu Skarbowego. W takim przypadku możemy rozejrzeć się za innym kontem dla klienta indywidualnego, ale przed podjęciem decyzji zapoznajmy się również z rankingami kont osobistych  oraz wynikami, jakie przedstawią nam porównywarki kont bankowych. Skoro uznamy, że nie stać nas na posiadanie konta firmowego, to tym bardziej bezsensownym posunięciem będzie przepłacanie za konto osobiste wykorzystywane przy prowadzeniu małej firmy.

Kalendarz
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Reklama
UPCploctober_02102012 Image Banner 200 x 200

Tu była reklama google adsence, ale zostałem okradziony z zarobków przez powyższą firmę bo ich boot stwierdził jakieś nieprawidłowości, sami nie wiedzą jakie. Ostrzegam więc innych webmasterów przed umieszczaniem reklam google adsence na swoich stronach. Też możecie zostać oszukani przez nich.jak wasze zarobki zaczną zbliżać się do wypłaty.

Google +